Ana sayfa Muhasebe Galericilerin ikinci el araçların satışında KDV oranı nedir? Özel matrah tutarı nasıl...

Galericilerin ikinci el araçların satışında KDV oranı nedir? Özel matrah tutarı nasıl hesaplanır?

1568
0

İkinci el araç satışında kesilmesi gereken fatura satış bedeli üzerinden %1 KDV’li olarak mı kesilmeli? Yoksa galerilerde olduğu gibi sadece kar tutarı dikkate alınarak % 1 KDV mi olmalı?

Araç BİNEK OTO ise KDV oranı % 1 olarak uygulanır.

İKİNCİ EL ARAÇ (OTO) ALIM SATIMI 3065 sayılı Kanunun 7104 sayılı Kanunla değişik (23/f) maddesine göre, İKİNCİ EL MOTORLU KARA TAŞITI veya taşınmaz ticaretiyle iştigal eden mükelleflerce, KDV mükellefi olmayanlardan (mükellef olanlardan istisna kapsamında yapılan alımlar dâhil) alınarak vasfında esaslı değişiklik yapılmaksızın satılan ikinci el motorlu kara taşıtı tesliminde matrah, alış bedeli düşüldükten sonra kalan tutardır.

KDV mükellefi olmayanlardan veya istisna kapsamında KDV ödenmeksizin alınan ikinci el motorlu kara taşıtları satışında düzenlenecek faturalarda alış bedeli ile satış bedeli arasındaki fark üzerinden KDV hesaplanır.

KDV hesaplanarak alınan ikinci el motorlu kara taşıtları teslimlerinde ise özel matrah uygulanmayacağı tabiidir.

Buna göre, ikinci el motorlu kara taşıtı veya taşınmaz teslimlerinde özel matrah uygulaması YALNIZCA İKİNCİ EL MOTORLU KARA TAŞITI TİCARETİYLE İŞTİGAL EDEN MÜKELLEFLER TARAFINDAN UYGULANACAKTIR.

Yapılan düzenlemeye göre; Vergi mükellefi olmayan kişilerden alınan araçların alış bedeli ile satış bedeli arasındaki farka Binek otolar için % 1 TİCARİ ARAÇLAR İÇİN % 18 KDV HESAPLANACAKTIR.

Düzenlenecek faturada kdv uygulanmayan tutar KDV beyannamesinde Özel matrah bölümünde beyan edilecek KDV tabi olan kısım normal teslimler arasında yer alacaktır.

ÖRNEK (Sadece Galericiler için)

1- Vergi Mükellefi olmayan kişiden 20.000 TL İKİNCİ EL BİNEK OTO satın alınıyor.
2- Bu ikinci el oto 25.000 TL satmıştır.

3- Alış bedeli 20.000 Satış bedeli 25.000
4- FATURA DÜZENLENMESİ:

Satış bedeli 25.000

KDV uygulanacak tutar 5.000

Hesaplanan KDV %1    50  TL

Tahsil edilen tutar 25.050

5- KDV beyannamesinde özel matrah bölümünde gösterilecek tutar: 20.000

6- KDV beyannamesinde normal teslimler bölümünde gösterilecek tutar: 5.000

7- Bs formunu yazılacak tutar (25.050 -50 )= 25.000 TL (B formlarında KDV hariç tutar yazılır.)

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


 

BENZER İÇERİKLER

Galericiler ikinci el araç satışında kdv’yi hangi bedel üzerinden hesaplayacaklardır?

 

 

Şirket aktifine kayıtlı ikinci el araç satışında KDV oranı nedir?

 

 

İkinci el araç satışında KDV oranı ne olacaktır?

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here