Ana sayfa Muhasebe Galeri firması almış olduğu binek aracın KDV’sini indirim konusu yapabilir mi? Aracı...

Galeri firması almış olduğu binek aracın KDV’sini indirim konusu yapabilir mi? Aracı satarsa düzenleyeceği faturada KDV oranı ne olmalıdır?

59
0
Galeri firması almış olduğu binek aracın KDV’sini indirim konusu yapabilir mi? Aracı satarsa düzenleyeceği faturada KDV oranı ne olmalıdır?

Galerici şirket adına kendisi binmek üzere sıfır binek otomobil almıştır. Uygun fiyattan aldığı bu aracı daha sonra satacak. KDV ve indirim konusu hakkında bilgi verebilir misiniz? Yine alım satıma konu sıfır ticari araç alabilir mi? KDV ve indirim konusu hakkında bilgi verebilir misini?

Alınan araç için ödenen KDV indirilmez. Maliyet veya gider yazılır. Satış da % 1 KDV hesaplar.
Ticari araç alışında ödenen KDV indirilir. Satarken % 18 KDV hesaplanır.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Galericiler aracı satarken tam fatura mı kesecek?

Galericiler Binek Otomobil Alımlarındaki KDV’yi İndirim Konusu Yapabilirler mi?

Firmamıza aldığımız aracı satarken düzenleyeceğimiz faturada KDV oranı ne olmalıdır?

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here