Ana sayfa Dünya Fransa’da tüketici fiyat endeksi Aralık 2019’da %+1,4’e çıkmalı

Fransa’da tüketici fiyat endeksi Aralık 2019’da %+1,4’e çıkmalı

402
0

Fransa’da tüketici fiyat endeksi Aralık 2019’da %+1,4’e çıkmalı

Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomik Çalışmalar Enstitüsü’nün (INSEE) yayınladığı verilere göre, Ocak 2020 başında yapılan geçici tahminlere bakıldığında, Fransa’da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) bir önceki ayda %+1,0’lik artıştan sonra Aralık 2019’da %+1.4’e çıkmalı. Enflasyondaki bu keskin artış, petrol ürünleri fiyatlarının ardından, enerji fiyatlarında da belirgin bir toparlanma gözlenmiştir. İmalat sanayi fiyatlarındaki düşüşün azalması ve hizmet fiyatlarındaki hafif artış da katkı sağlamalıdır. Gıda ve tütün fiyatları bir önceki aya göre aynı oranda artmalıdır.

Bir aydan fazla, tüketici fiyatları Kasım ayında %+0,1’den sonra %0,4 oranında artmalıdır. Enerji ve gıda fiyatları bir önceki aya göre daha dinamik olmalıdır. Hizmetlerin mevsimsel olarak toparlanması gerekir. Son olarak, mamul mal fiyatları bir önceki ayda bir miktar düştükten sonra biraz yükselmelidir. Tütün fiyatları Kasım ayında yaşadığı sert artıştan sonra istikrarlı bir seyir izlemeli.

Yıllık Tüketici Fiyatları Endeksi ise, Kasım ayında %+1,2’lik artıştan sonra %+1,6’ya yükselmelidir.


Kaynak: Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomik Çalışmalar Enstitüsü (INSEE) / Link: https://www.insee.fr/en/statistiques/4277107
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here