Ana sayfa Dünya Fransa’da hizmet fiyatları Şubat 2020’de %0,2 arttı

Fransa’da hizmet fiyatları Şubat 2020’de %0,2 arttı

19
0

Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomik Çalışmalar Enstitüsü’nün (INSEE) yayınladığı verilere göre, Fransa’da Şubat 2020’de, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Ocak ayında −%0,4’ten sonra bir ay boyunca sabit kaldı. İmal edilmiş ürün fiyatları, süresi bir önceki yıla göre daha kısa olan kış satışları nedeniyle toparlandı (−% 2,2’den sonra% + 0,2). Hizmet fiyatları bir önceki aya göre stabil kaldıktan sonra %0,2 arttı. Ocak ayında %0,5’lik bir artıştan sonra enerji fiyatları Şubat ayında %2,0 geriledi. Gıda ve tütün fiyatları bir ay boyunca sabit kaldı.

Mevsimsellikten arındırılmış tüketici fiyatları Ocak ayında %+0,3’ten sonra Şubat ayında %0,1 oranında geriledi.

Bir önceki yıla kıyasla tüketici fiyatları Ocak 2020’de %+1,5’ten sonra %1,4 arttı. Enerji ve gıda fiyatlarındaki yavaşlama kısmen mamul ürün fiyatlarındaki toparlanma ile hizmet ve tütün fiyatlarındaki artışla dengelendi.

Yıllık enflasyon Şubat ayında yükseldi: bir önceki ayda %+1,0’lık orandan sonra %+1,3 oldu. Uyumlaştırılmış Tüketici Fiyatları Endeksi (HICP), Ocak ayında −%0,5’ten sonra bir ay boyunca sabit kaldı; geçen yılın aynı dönemine göre +%1,6’ya geriledi.


Kaynak: Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomik Çalışmalar Enstitüsü (INSEE) / Link: https://www.insee.fr/en/statistiques/4467627
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here