Ana sayfa Dünya Fransa’da hane halkı tüketim harcamaları Kasım 2019’da yavaşladı

Fransa’da hane halkı tüketim harcamaları Kasım 2019’da yavaşladı

415
0

Fransa’da hane halkı tüketim harcamaları Kasım 2019’da yavaşladı

Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomik Çalışmalar Enstitüsü’nün (INSEE) yayınladığı verilere göre, Fransa’da Kasım 2019’da, hane halkı tüketim harcamaları biraz yavaşladı (Ekim ayında %+0,2’den sonra hacim olarak %+0,1). Üretilen malların tüketimi tekrar arttı (%+0,5’ten sonra %+0,5) ve enerji tüketimi toparlandı (%-1,5’ten sonra %+1,2), gıda alımları ise Kasım ayında, tütün tüketimindeki düşüş, bu ay fiyatların yükselmesi ve işlenmiş tarımsal gıda tüketimindeki keskin düşüş nedeniyle fazlasıyla düştü (%+0,8’den sonra %-0,8). Taze meyve ve sebze tüketimi de azaldı.

Enerji tüketimi, gaz ve elektrik tüketimindeki artış nedeniyle (%-1,5’ten sonra Kasım ayında %+1,2 oldu) toparlandı. Ayrıca, rafine edilmiş ürün tüketimi sabit kaldı.

Üretilen iyi tüketim tekrar yükseldi (Kasım ayında %+0.5’ten sonra %+0.5). Dayanıklı tüketim malları alımları yavaşladı (%+1.1’den sonra %+0.6). Öte yandan, giyim ve tekstil harcamaları toparlandı (%-0,5’ten sonra %+0,5) ve diğer mamullerin tüketimi tekrar arttı (%+0,0’dan sonra %+0,2).


Kaynak: Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomik Çalışmalar Enstitüsü (INSEE) / Link: https://www.insee.fr/en/statistiques/4270048
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here