Ana Sayfa Ekonomi Fitch: Türkiye ekonomisiyle ilgili büyüme tahminlerini düşürdü

  Fitch: Türkiye ekonomisiyle ilgili büyüme tahminlerini düşürdü

  1642
  0
  Fitch: Türkiye ekonomisiyle ilgili büyüme tahminlerini düşürdü

  Uluslararası kredi derecelendirme kurumu Fitch, 2018 ve 2019 yılları Türkiye ekonomisi büyüme tahminlerini düşürdü. Londra merkezli kurum tahminlerini revize ederek Türkiye ekonomisinin 2018 yılında 3.8, gelecek yıl ise 1.2 oranında büyüyeceğini duyurdu.

  Fitch, Türk lirasının yaşadığı sert değer kaybının ekonominin büyüme oranını düşüreceğini ve cari işlem açığını daraltacağını belirtti.

  Fitch açıklamasında, “Ciddi ve yaygın aşağı yönlü riskler görüyoruz. Gayri safi milli hasılanın 2018’de yüzde 3,8 oranında, 2019’de ise yüzde 1,2 oranında büyümesini bekliyoruz. 2018’in son çeyreğinde de daralma bekliyoruz” dedi.

  IMF’den yardım alma ihtimali düşük

  Kredi derecelendirme kurumu, 13 Temmuz’da Türkiye’nin notunu BB/Negatife düşürdüğü sıradaki büyüme tahminlerine göre şuan ki öngörülerinin 2018 yılı için 0.7 puan, 2019 yılı için ise 2.4 puan daha düşük olduğunu ifade etti.

  Fitch, Türkiye ekonomisi büyümesinin 2020 yılında yeniden toparlanarak yüzde 3.9 olabileceğini öne sürdü. Yetkililerin alacağı önlemlerin, 2020 yılına kadar enflasyonu tek basamağa indirmeye yetmeyeceği öngörüsünde bulundu. Türkiye’nin IMF’den yardım alma ihtimalinin ise düşük olduğunu iddia etti.

  Bütçe açığında da tahminlerini yenileyen Fitch, 2018 için gayri safi milli hasılanın yüzde 3.2’si oranında 2019 yılı için ise yüzde 3.6 oranında genişleme olacağını söyledi.


  TÜRKİYE EKONOMİSİ – Ünite 8 Ünite Anlatımı

  TÜRKİYE EKONOMİSİ – Ünite 6 Ünite Anlatımı

  TÜRKİYE EKONOMİSİ – Ünite 5 Ünite Anlatımı

  TÜRKİYE EKONOMİSİ – Ünite 4 Ünite Anlatımı

  TÜRKİYE EKONOMİSİ – Ünite 1 Ünite Anlatımı

  Güncel Türkiye Ekonomisi

  Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün Türkiye büyüme tahmini yüzde 5.1 seviyesinde

  Önceki İçerikEnflasyon nedir? Neden Yükselir?
  Sonraki İçerikTalih

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz