Ana Sayfa Haberler Fitch: Türk bankaları negatif görünümlü çoklu riskler yansıtıyor

Fitch: Türk bankaları negatif görünümlü çoklu riskler yansıtıyor

703
0

Fitch: Türk bankaları negatif görünümlü çoklu riskler yansıtıyor

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings, Türk bankalarının negatif görünümünün çoklu riskleri yansıttığını açıkladı.

Fitch Ratings tarafından yapılan duyuruda, bu ay not indirimine yol açan Türk bankalarına yönelik çoklu risklerin bankaların kredi profilini de tehlikeye attığı belirtildi. Türk Lirası’ndaki değer kaybının, yüksek faiz oranlarının, yavaş ekonomik büyümenin bankaların performansı, varlık kalitesi, sermayelendirilmesi, fonlaması ve likiditesi için risk oluşturduğu aktarılan açıklamada, bankacılık sektörü performansının bu yıl bozulmasının beklendiği dile getirildi.

Açıklamada, Türk bankalarının negatif görünümünün çoklu riskleri yansıttığının altı çizilerek, birçok bankanın hala görünümünün negatif olduğu ya da kredi notunun negatif izlemede olduğuna işaret edildi.

Fitch piyasalara girişin hala makul olmasına karşın fonlama maliyetlerinin arttığına ve bazı enstrümanlara talebin düştüğüne dikkat çekti.


Kaynak: Euronews
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Önceki İçerikKamu Kurumları Zorunlu BES’e ne zaman katılacaklardır?
Sonraki İçerikSuudi Arabistan Kanada büyükelçisini istenmeyen adam ilan etti, ticari ilişkileri dondurdu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz