Ana sayfa Muhasebe Firmaların yatırım amaçlı aldığı altınlar için enflasyon düzenlenmesi yapılır mı?

Firmaların yatırım amaçlı aldığı altınlar için enflasyon düzenlenmesi yapılır mı?

Firmaların yatırım amaçlı aldığı altınlar için enflasyon düzenlenmesi yapılır mı?

105
0

Tekstil alım satım işiyle uğraşan şahıs firması silah ruhsatı almak için 2010 yılında belirli miktarda has altın satın almış bulunmakta ve şimdiki stokta altınlar durmakta bu firma için enflasyon muhasebesi uygulanması gerekiyor muydu ve aynı zamanda firma kapanış verecek altınları kendisine o zamanki maliyet bedeli ile fatura edebilir mi?

Enflasyon düzeltmesini sadece kuyumculuk işi ile iştigal edenler yapabilir. Aktif de kayıtlı altınlar fatura edildiği tarihteki fiyatı ile değerlenir. KDV hesaplanmadan fatura düzenlenir.

Bir kuyumcu müşterimiz var ve saat de satıyor. Saat sattığı için enflasyon düzeltmelerinden muaf mı oluyor, yoksa enflasyon muhasebesi uygulayacak mıyız?

Kuyumculuk faaliyeti dışında iş yerinde başka mal satılması halinde Enflasyon düzeltmesi yapılmaz.


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here