Ana sayfa Vergi Firmalar aktiflerine kaydettikleri arsanın KDV’sini indirim konusu yapabilir mi?

Firmalar aktiflerine kaydettikleri arsanın KDV’sini indirim konusu yapabilir mi?

Firmalar aktiflerine kaydettikleri arsanın KDV’sini indirim konusu yapabilir mi?

251
0

Tekstil ürünlerinden ve eva süngerinden kostümler hazırlayan mükellefimiz, eva süngerini genellikle tekstil olarak hazırladığı kostümü tamamlayıp ve tasarlayıp kostümü tamamlıyorlar. Bunun satışında kullanacağımız KDV oranı sizce ne olmalıdır?

KDV oranları için https://www.gib.gov.tr/yardim-ve-kaynaklar/yararli-bilgiler/kdv-oranlari bulunan listelerden yararlanınız. Bahsettiğiniz teslim için I sayılı listede ise; % 1 , II sayılı listede ise; % 8 her iki listede de yoksa genel oran olan % 18 uygulanır.

Şirket faaliyetlerinde kullanılmak amacı ile satın alıp kullanacağımız arsanın KDV oranının ne olacağı ile KDV indirimi yapılıp yapılamayacağı, Daha sonra satıştaki KDV oranı ve gelir vergisi, istisnası olup olmadığı hakkında bilgi alabilir miyim?

Arsa tesliminde uygulanacak KDV oranı %18’dir.

Aktife kaydedilen arsa için ödenen KDV indirim konusu yapılır.

Gayrimenkul satışında gelir vergisi istisnası olmaz. Kurumlar vergisi mükellefleri Aktiflerinde kayıtlı gayrimenkullerin satışından elde ettiği karın %50 si KVK 5. maddesindeki şartlara göre kurumlar vergisinden istisnadır.

Diğer taraftan KDV 17. maddeye göre de maddede belirtilen şartlar varsa KDV istisnası da uygulanır.


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here