Ana sayfa Muhasebe Firma ortakları ikametgâh adreslerini şirketlerinin ticari merkezleri olarak gösterebilir mi?

Firma ortakları ikametgâh adreslerini şirketlerinin ticari merkezleri olarak gösterebilir mi?

Firma ortakları ikametgâh adreslerini şirketlerinin ticari merkezleri olarak gösterebilir mi?

163
0

Aile şirketinde şirket merkez adresini ailenin tapulu ikametgahında gösterebilir miyiz?

Vergi dairesi ikametgâh olan yerlere ticari şirket merkezi açılışı yapmamaktadır.

Konu ile ilgili VD ile görüşünüz. Tüzel kişiliğe sahip olan şirketler kimden kiralarsa kiralasın ödeyeceği kira bedelinden %20 GV stopajın yapmak zorundadır. Gayrimenkulün aileye ait olması bir ayrıcalık yaratmaz.

Oto galerici bir mükellefimin işyerinin bulunduğu adreste bir başka oto galeri işi yapan gerçek kişi mükellefiyet açtırdı ve işyeri sahibiyle kira kontratı imzaladı. Burada stopaj ödemesi nasıl olacak mükellefim stopajını ödemeye devam edecek mi ileride bir sıkıntı yaşarlar mı vergisel durumu nedir?

Oto galerisi işleten müşteriniz Kurumlar vergisi mükellefi ise elde ettiği kira geliri için %18 KDV hesaplayarak Fatura düzenleyecek. Müşteriniz GV mükellefi ise yeni kiracı kiradan %20 GV stopajı yapacak sizin müşteriniz bu kira gelirini GMSİ olarak beyan edecektir.


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here