Ana sayfa Muhasebe İcra dairesinden tutanak ile alınan mallar için fatura düzenlenir mi?

İcra dairesinden tutanak ile alınan mallar için fatura düzenlenir mi?

Firma alacakları için açmış olduğu dava sonucu icra dairesinde 25.000 TL + KDV karşılığı mal yedieminden ihale ile alınmıştır. 1- Biz bu malları kayıtlara alırken gider pusulası ile mi gireceğiz? 2- Tevkifat yolu ile ödediğimiz 4.500 TL KDV’yi indirim konusu yapabilecek miyiz?

607
0

Firma alacakları için açmış olduğu dava sonucu icra dairesinde 25.000 TL + KDV karşılığı mal yedieminden ihale ile alınmıştır.

1- Biz bu malları kayıtlara alırken gider pusulası ile mi gireceğiz?

2- Tevkifat yolu ile ödediğimiz 4.500 TL KDV’yi indirim konusu yapabilecek miyiz?

İcradan alınan mal için Gider pusulası düzenlenmez.

İcra tutanağı veya yazısı fatura yerine geçer. Ödenen KDV indirim konusu yapılır.

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here