Ana sayfa Muhasebe Firma aktifine kaydedilecek tekne ve daireye ilişkin KDV indirim konusu yapılabilir mi?

Firma aktifine kaydedilecek tekne ve daireye ilişkin KDV indirim konusu yapılabilir mi?

Teknenin harcamaları gider yazılır mı? Tekne kdv’si indirilebilir mi tekne KDV’si indirilebilir mi?

30
0

Şirketimiz aktifine kaydetmek üzere kiralama gezi gibi ticari faaliyette bulunmak için bir tekne satın aldı. Bu tekne için KDV amortisman gibi giderleri düşebiliyor muyuz?

Tekne den gelir elde edilecek ise giderleri yazılır. Giderlere ilişkin KDV indirilir.

Ancak gelir sağlanmaması ve gelire fatura düzenlenmemesi halinde sıkıntı olabilir.

Bilanço usulüne göre defter tutan mükellefim konut olarak kullanılmak üzere daire alacak. Alınan daireyi deftere kaydedip KDV2’sini ve kredi faiz giderlerini gider olarak indirim konusu yapabilir miyiz?

Mükellef kendi kullanımı için alacağı konutun KDV’sini indiremez ve kredi faizini gider yazamaz. Konutu aktife kaydedip kiraya vermesi halinde KDV indirilir. Kredi faizi ilk yıl maliyete sonraki yıllarda gider yazılır.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

İşletmede kayıtlı olan; yat, kotra, tekne, sürat teknesi gibi motorlu deniz taşıtlarının giderler ve…

Gelir Vergisi Kanununda Yazılanların Dışında Şirketlere Neleri Gider Yazabilir?

Gelir Vergisi Kanununa göre gider kabul edilmeyen ödemeler

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here