Ana sayfa Dünya Finlandiya’da tüketici güveni seviyesi Temmuz 2020’de -1,6’ya arttı

  Finlandiya’da tüketici güveni seviyesi Temmuz 2020’de -1,6’ya arttı

  163
  0

  Finlandiya İstatistik Ofisi tarafından yayınlanan son verilere göre, ülkedeki tüketici güveni seviyesi arttı.

  Haziran ayında -3.9 olan tüketici güveni göstergesi ( hanehalklarının gelecekteki tüketim ve tasarruf planlarına  dair fikir vermektedir) Temmuz ayında -1,6 oldu. Söz konusu gösterge Mayıs ayında -9.0 idi. Tüketici güveni göstergesinin uzun dönemli ortalaması -1.8 oldu.

  Tüketici güveni anketi sonuçları 1-19 Temmuz tarihlerinde 1034 kişi arasında yapılan anket sonuçlarına göre açıklandı.

  Tüketicilerin kendi ekonomilerine ve Finlandiya ekonomisine olan güvenleri Haziran ayından Temmuz ayına kadar güçlenirken, tüketicilerin durağan mallara para harcama hedeflerinin arttığı gözlendi. Tüketicilerin gelecek 12 ay içerisinde ev alma planlarının normalden daha fazla olduğu gözlenirken, ev yenilemesi ve araç alma hedeflerinin de geniş çapta planlandığı anlaşıldı.

  Tüketici güveni göstergesi Temmuz ayında bir yıl öncesi ile kıyasla de artış gösterdi. Tüketici duyarlılığındaki artışa rağmen, katılımcıların Finlandiya’daki istihdam durumu beklentileri Temmuz ayında çok az seviyede iyileşme gösterdi ve genel beklentiler de zayıf seyretti.

  Çalışanlar ve girişimciler arasında yakın gelecekte işsiz kalma endişesi halen yüksek olurken, Haziran ayındaki seviyesinde kaldı.


  Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı / Helsnki Ticaret Müşavirliği
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here