Ana sayfa Dünya Finlandiya’da Daha Az İşletme Açılırken, Kapanan İşletme Sayısı Arttı

  Finlandiya’da Daha Az İşletme Açılırken, Kapanan İşletme Sayısı Arttı

  69
  0

  Finlandiya İstatistik Ofisi verilerine göre; Haziran-Eylül 2020 tarihleri arasında kurulan işletmelerin sayısında bir önceki yılın söz konusu dönemine kıyasla %7 oranında azalma yaşandı. Nisan-Haziran 2020 tarihleri arasında  kapanan işletme sayısında ise bir önceki yılın söz konusu dönemine kıyasla %13 oranında artış görüldü.

  Haziran-Eylül 2020 tarihleri arasında 9320 adet işletme açılırken, 700 adet şirket kapandı.

  Temel sanayilerine göre incelendiğinde en fazla açılan şirketler; profesyonel, bilimsel, teknik faaliyetler yapan şirketler olurken, söz konusu sektörlerde açılan şirket sayısı 1576 adet oldu. 1133 adet şirket ticaret ve 1129 adet şirket inşaat sektörlerinde faaliyet göstermeye başladı. 2019 yılına kıyasla, ulaştırma ve depolama sanayilerinde açılan şirketlerde ise %25 oranında azalma yaşandı.

  Bölgesine göre incelendiğinde en fazla şirket açılışı Uusimaa bölgesinde (3711 adet) yaşandı. Sırasıyla diğer bölgelerde açılan şirket sayıları ise şu şekilde gerçekleşti: Pirkanmaa 904 adet, Güney Batı Finlandiya bölgesi 790 adet. Belediyelerine göre incelendiğinde, işletme açılışlarının en fazlası 2020’nin üçüncü çeyreğinde 1,785 adet  ile Helsinki’de kaydedildi. İşletme açılışlarının sayıları diğer büyük belediyelerde şu şekilde gerçekleşti: Espoo 601, Tampere 488, Vantaa 437, Turku 364 ve Oulu 346.

  Nisan-Haziran 2020 döneminde ise 5.531 adet işletme kapandı. 2019’da aynı döneme göre yüzde 13 daha fazla işletme kapanmış oldu (yaklaşık 630 dan fazla şirket).


  Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı/Helsinki Ticaret Müşavirliği
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here