Ana sayfa SGK Fiili hizmet sözleşmesi ile çalışacak personel alımından önce SGK’ya bilgi vermek zorunda...

    Fiili hizmet sözleşmesi ile çalışacak personel alımından önce SGK’ya bilgi vermek zorunda mıyız?

    Fiili Hizmet Zammı

    199
    0

    İşyerimizde fiili hizmet süresi bildirgesine tabi olarak çalışacak işçiler bulunmaktadır. Fiili hizmet süresi bildirgesini vermeden önce Sosyal güvenlik Kurumundan bir tespit ve olur yazısı almak zorunluluğu var mıdır?

    Sigortalıların fiili hizmet süresi zammı kapsamında bildirilebilmeleri için, öncelikle 5510/40. maddenin ikinci fıkrasındaki tablonun birinci sütununda yer alan işyerlerinde çalışıyor olmaları gerekiyor. 

    Dolayısıyla, fiili hizmet süresi zammı (FHZ) kapsamındaki bildirimlerin sadece tabloda belirtilen işyeri işverenlerince ve maruz kalınan riskin ağırlığıyla orantılı olan belge türü seçilerek yapılması icap etmektedir. Bu amaçla Sosyal Güvenlik Kurumunca hangi işyerlerinin FHZ’li bildirim yapabileceği NACE koduna (işyeri sicil numarasının 2.3.4.5. rakamlarına) göre belirlenmiş ve belirlenen NACE kodunda tasnif edilmiş işverenlerin seçebilecekleri FHZ’li belge türleri de ilgili NACE kodlarına tanımlanmıştır. 

    NACE kodu ve FHZ’li belge türleri SGK tarafından yapılan tanımlamalara uygun olan işverenler, ilgili SGK müdürlüklerine gitmeden e-Bildirge ekranlarından FHZ kapsamında çalışan sigortalıların bildirimlerini yapabileceklerdir.

    İşyerinin 5510/40. maddenin ikinci fıkrasındaki tablonun birinci sütununda belirtilen alanlarda faaliyet gösteriyor olmasına rağmen e-Bildirge ekranlarında FHZ’li belge türünün seçilmesine izin verilmediği takdirde işyerinin NACE kodununun düzeltilmesi amacıyla, işyerinin vergi levhasıyla veya vergi dairesinden alınacak işkolu kodunu gösteren resmi yazı ile birlikte ilgili SGK Müdürlüğüne müracaat edilmesi gerekecektir. İlgili SGK Müdürlüğünce NACE kodunun düzeltilmesi halinde başkaca bir işleme gerek olmaksızın e-Bildirge ekranından ilgili FHZ’li belge türünün seçilmesi mümkün olacaktır.


    Kaynak: İsmmmo
    Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir.Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


    BİR CEVAP BIRAK

    Please enter your comment!
    Please enter your name here