Ana sayfa Vergi Fazla bildirilen Kira Stopaj ödemelerini nasıl iade alabiliriz?

Fazla bildirilen Kira Stopaj ödemelerini nasıl iade alabiliriz?

255
0

Gerçek Kişi Avukat mesleğiyle iştigal eden mükellefime adres nakli yaptık. Nakil sonrasında ilk 6 aylık kira peşin verildi ve stopajı beyan edildi. Fakat mükellefim iki ay sonra kirada olduğu işyerini satın aldı. 4 Aylık kirasını da eski mal sahibinden iade aldı. Aldığı kirayı gelir olarak göstereceğim.

Tahakkuk eden stopajı biz eski mal sahibinden mi talep edeceğiz. Oda kira döneminde vergi kesintisi olarak göstererek iade alacak. Yoksa; Biz bir dilekçe ile konuyu anlatıp kendi vergi dairemizden GMSİ isteyeceğiz?

Eski mal sahibi kesilen vergiyi GMSİ’dan mahsup etmemesi şartı ile GV stopajını VD den talep edebilirsiniz.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here