Ana sayfa Muhasebe Fason üretimlerde yapılan mal alımları için hangi muhasebe hesapları kullanılır?

Fason üretimlerde yapılan mal alımları için hangi muhasebe hesapları kullanılır?

260
0
Fason üretimlerde yapılan mal alımları için hangi muhasebe hesapları kullanılır?

Firmamız hammadde karşı tarafa ait olmakla beraber kozmetik ürünleri imalatını yaptırıyor. Biz sadece kap şişe etiket gibi yan ürünleri alıp kutulayıp internetten satıyoruz.
Bu durumda hangi muhasebe hesabını kullanmalıyız, 150 mi 153 mü?
Kap şişe gibi ürünler gibi malzemeleri hangi hesaba işlemeliyiz

Müşteriden gelen malzeme için 150 veya 153 hesap kullanılmaz. Hammadde sizin değil.

Yapılan iş hizmet üretimidir.740 hesaplar kullanılır. Size ait malzemeler 150 hesaba alınır daha sonra kullanılan kısımlar 740 hesaba 741 hesap ile yansıtılır.

Hizmetin maliyeti (622 ) hesap oluşturulur. Yapılan bu malzemeli ürün hammadde sahibine fason veya hizmet bedeli olarak fatura edilir.

Hammadde sahibi Ticari mal olarak satışını yapar. Satışı siz yapacak iseniz size de fatura etmesi gerekir.

 

 


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Tekstil fason işlerinde uygulanacak KDV oranı nedir? KDV Tevkifatı var mıdır?

Fason hizmetlerinde KDV tevkifatına tabi olmayan tutar nedir?

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here