Ana sayfa Vergi Farklı araçların kiraları tek bir faturada düzenlenirse gider kısıtlaması nasıl olacaktır?

  Farklı araçların kiraları tek bir faturada düzenlenirse gider kısıtlaması nasıl olacaktır?

  Farklı araçların kiraları tek bir faturada düzenlenirse gider kısıtlaması nasıl olacaktır?

  119
  0

  Faturada 3 ayrı araç kirası tutarı var. 1.Araç 2.800 TL, 2. araç 3.650 TL, 3. araç 1.850 TL toplam 8.356,56 + 1.504,19 KDV toplam fatura tutarı 9.860,75 TL’dir. Araçlar tek tek mi düşünülerek mi gider kaydı oluşturulmalıdır?

  Araçlar tek tek değerlendirilir. Her araç için 5.500 TL + KDV dikkate alınır.

  Mükellef 2.el araç alım satım işi yapıyor. Kapalı kasa kamyonet aldı. Alış esnasında karşı taraf %1 KDV’den fatura etti. Araç satışında KDV oranı %1 mi %18 mi?

  Ruhsata işlenmeyen değişiklik yok hükmündedir.

  Satıcı %18 KDV alması gerekirdi. Aracın satışında %18 KDV uygulanır.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here