Ana sayfa Vergi Faizlerden Yapılan Gelir Vergisi Kesintisi (Stopaj) Oranlarını Biliyor musunuz?

  Faizlerden Yapılan Gelir Vergisi Kesintisi (Stopaj) Oranlarını Biliyor musunuz?

  2679
  0

  MEVDUAT FAİZLERİ ÜZERİNDEN VADELERİNE GÖRE STOPAJ (VERGİ KESİNTİSİ) YAPILMAKTADIR.
  Banka ve katılım bankalarının ödediği faizler için kaynağında ve vadelerine göre aşağıdaki tabloda belirtilen oranlarda gelir vergisi kesintisi (stopaj) yapılır.

  (Kanunla kurulan dernek ve vakıflar, Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınan vakıflar, kamu menfaatine yararlı dernekler ile dernek ve vakıf olmamakla birlikte; odalar, borsalar, meslek örgütleri ve bunların üst kuruluşları, siyasi partiler, emekli ve yardım sandıkları gibi vergi uygulamalarında dernek ve vakıf olarak kabul edilenler hariç. Yani Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınan organizasyonların elde ettiği faiz gelirlerinden stopaj yapılmaz.)

  Bu kapsama girmeyen diğer dernek ve vakıfların elde ettiği faiz gelirlerinden stopaj yapılır.tlstopaj

  Kaynak: Gelir Vergisi Kanunu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here