Ana sayfa Muhasebe Eylül ayına ait bildirgede 10 çalışan oldu BES’e ne zaman geçeceğiz?

Eylül ayına ait bildirgede 10 çalışan oldu BES’e ne zaman geçeceğiz?

471
0

Eylül ayına ait bildirgede 10 çalışan oldu BES’e ne zaman geçeceğiz?

SORU
… Eylül dönemine ait Ekim ayında verdiğimiz SGK Bildirgemizde 10 çalışanımız oldu, sigorta firması ile ekim ayında mı sözleşme yapmamız gerekiyor yoksa kasım ayında mı? Çalışanların Ekim ayı ücretleri için zorunlu BES kesintisi yapılacak mı? Yoksa kesinti Kasım ayı ücretleri için mi yapılacak, … (14.10.2018 18:00)

CEVAP

Çalışanların otomatik katılıma dahil olma şartlarını taşıyıp taşımadıklarına bakılmaksızın (45 yaş altı/ üstü çalışan sayısı, yerli/yabancı/yurtdışında çalışan, şubelerdeki ve/veya birden fazla işyeri noktasında çalışan ayrımı yapılmaksızın) Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğine göre SGK’ya yapılan bildirime göre işverene bağlı olarak çalışan sayısı hesabı yapılır.

Taşeron bir firma çalışanının, bordro işlemleri ilgili taşeron işveren tarafından yapılıyorsa taşeron firmanın çalışan sayısı hesabında, bordro işlemleri asıl işveren tarafından yapılıyorsa, asıl işverenin çalışan sayısının hesabında dikkate alınır. Çalışan sayısı tespit edilirken, kapsama alınma tarihinde en güncel SGK verisi göz önünde bulundurulur. Örneğin; “40 çalışanı olan ve 01.07.2018 tarihinde sisteme girmesi planlanan bir işverenin tespiti için Haziran ayının 23’üne kadar SGK’ya bildirilmesi gereken Mayıs ayı aylık prim ve hizmet belgesindeki toplam çalışan sayısı (“Toplam Sigortalı Bilgileri” başlığı altında yer alan “Sigortalı Sayısı” verisi) göz önünde bulundurulur.


Kaynak:İSMMMO – Danışmana Soru-Cevap bölümü
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebe News veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

BES – Otomatik Katılım Sistemi – 1 – Kapsamı ve Sisteme Giriş

BES – Otomatik Katılım Sistemi – 2 – İşleyişi

BES – Otomatik Katılım Sistemi – 3 – Katkı Payı Konusu

BES – Otomatik Katılım Sistemi – 4 – Ayrılma/İş Değişikliği

BES – Otomatik Katılım Sistemi-5 – Diğer BES Sözleşmeleri

İşsiz kalan bir çalışan BES otomatik katılım sisteminde kalmaya devam edebilir mi?

BES Otomatik katılım kapsamında sunulacak devlet katkılarına hak ediş süresi bulunmakta mıdır?

İşverenlerin zorunlu BES otomatik katılım uygulaması kapsamındaki yükümlülükleri nelerdir?

Otomatik katılım dışında, bireysel emeklilik sisteminde (BES) sözleşmesi olan çalışanlar otomatik katılıma dahil olacak mıdır?

BES Otomatik katılım devle katkısı fon’da değerlendirilecek mi?

Otomatik katılımlı BES sözleşmeleri kapsamında çalışanlar ek katkı payı ödemesi yapabilirler mi? (Düzenli yatırılan katkı payının dışında)

Otomatik katılımlı BES katkı payı ödemesi bordroya yansıyacak mıdır?

Otomatik Katılımlı BES’te Katkı payı neye göre hesap edilecektir?

Otomatik Katılımlı BES’te Fon seçim süreci nasıl olacaktır?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here