Ana sayfa Muhasebe Evlilik sonrası 1 yıl dolmadan yeni sözleşme imzalayan kadın çalışan tazminat hakkından...

Evlilik sonrası 1 yıl dolmadan yeni sözleşme imzalayan kadın çalışan tazminat hakkından feragat etmiş olur mu?

610
0

 

Özel bir kolejde 4 yıldır çalışan biri 2018 Ağustos ayında evlenmiştir. Sözleşme her yıl Şubat ayında yenilenmektedir. Eğer 2019 Şubat ayında sözleşme yeniler ise Ağustos 2019 Yılına kadar 5 ay içinde işten ayrılırsa tazminat hakkı doğar mı?

 

Kadın işçinin evlenme tarihinden itibaren bir yıl içerisinde kendi isteği ile işten ayrılması halinde kıdem tazminatına hak kazanmaktadır.

 

 

 

 

 

/>

Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Evlendikten Sonra İşten Ayrılma Halinde Kıdem Tazminatı Alabilir misiniz?

 

İşten Kendi İsteğiyle Ayrılan İşçi ve Evlilik Nedeniyle Ayrılan İşçi Kıdem Tazminatı Alabilir mi?

 

İş yeri Satılırsa İşçi Kıdem Tazminatını İsteyebilir mi?

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here