Ana sayfa SGK Ev hizmetlerinde çalışan personellerin ücreti en az ne kadar olmalıdır?

    Ev hizmetlerinde çalışan personellerin ücreti en az ne kadar olmalıdır?

    Ev hizmetlerinde çalışanların yararlanabileceği teşvikler nelerdir?

    52
    0

    Yabancı uyruklu yabancının ev hizmetlerinde çocuk bakıcısı olarak çalıştırmaktayız.

    Kendisine ücret olarak asgari ücret mi ödeyeceğiz?

    Ev hizmetlerinde çalışan yabancı 27103 ve 6111 sayılı kanun teşviklerinden faydalanabilir mi?


    Ev Hizmetlerinde çalışacak yabancılar için en az brüt asgari ücret: 2.943,00 TL’dir.

    4’a (Eski adıyla SSK) sigortalısı olan her sigortalı şartlarına göre tüm Sgk teşviklerinden yararlanması mümkündür.

    Ek 9 ila SGK’ya bir kereye mahsus olmak üzere daha sonra kolay işverenlikle ödemelerini banka aracılığıyla bildirge vermeden yapabilirsiniz.

    Söz konusu ödenen ücretin Gelir Vergisi Kanunu’nun 23. maddesinin birinci fıkrasının 6 numaralı bendi kapsamında gelir vergisinden istisna edilebilmesi için;

    – Hizmetin özel fertler tarafından verilmesi,

    – Hizmetin ev, bahçe, apartman gibi ticaret mahalli olmayan sair yerlerde verilmesi,

    – Çalışanların, mürebbiyelik hariç olmak üzere orta hizmetçilik, süt ninelik, dadılık, bahçıvanlık, kapıcılık gibi özel hizmetlerde istihdam edilmeleri, gerekmektedir.

    Buna göre; 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun ek 9. maddesi kapsamında ev hizmetlerinde çalışanlara yapılan ücret ödemelerinin yukarıda belirtilen şartlar dâhilinde gelir vergisinden istisna edilmesi gerekir.


    Kaynak: İSMMMO
    Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


    BİR CEVAP BIRAK

    Please enter your comment!
    Please enter your name here