Ana sayfa Çalışma Hayatı Ev hizmetlerinde çalışan personeller kıdem tazminatı alabilir mi?

  Ev hizmetlerinde çalışan personeller kıdem tazminatı alabilir mi?

  159
  0

  Bir mükellefime evinde çalışan yardımcısı için 2013 yılında SGK dosyası açtık APHB bildirgelerini vermekteyiz. Bu dosyayı EK9 a çevirmemiz halinde, işten çıkarma durumunda Tazimat ödemek zorunda kalır mıyız?

  Ev hizmetlerinde ek 9 kapsamında çalışanların kıdem tazminatı hakkı bulunmamaktadır.

  Firmanın ortalama kişi sayısı 1 kişi temmuz ayında 2 tane eleman işe alındı.

  Sistem tanımlama yaptığımda iki kişi ye de 4447/10 maddeye göre teşvike izin veriyor bir tanesine izin vermesi gerekmez mi?

  4447 sayılı Kanunun geçici 10. maddesinde öngörülen destekten, maddede aranılan diğer şartların yanı sıra, sigortalının işe alındığı tarihten önceki aydan başlanarak son altı aylık döneme ilişkin Kurumumuza verilmiş aylık prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı sigortalı sayısının ortalamasına ilave olarak çalıştırılması kaydıyla yararlanılabilecektir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here