Ana sayfa Vergi Ev hanımlarına yaptırılan el işleri için gider pusulası düzenlenmeli midir?

  Ev hanımlarına yaptırılan el işleri için gider pusulası düzenlenmeli midir?

  Gider pusulası ve bankadan ödenme zorunluluğu

  173
  0

  Hediyelik eşya yapan bir mükellefim var. Dışardan kadınlara iş veriyorlar süsleme işi yaptırıyorlar. Gider pusulasında süreklilik arz etmemesi için yılda kaç defa olması gerekiyor?

  Dışarıda yaptırılan iş için; işi yapanların Basit usulde vergi mükellefi olmaları gerekir.

  Basit usulde vergi mükellefi olanlar fatura düzenler. (KDV istisnası uygulanır.)

  Gider pusulası düzenlenmez. GV stopajı olmaz.

  Banka ve ödeme kuruluşlarından yapılan ödemeler gider pusulası yerine geçer diye tebliğ yayımlanmıştı. Bu durumda şirket ortaklarından kiraladığı araçlar için her ay gider pusulası kesip Stopaj ve S.S. ile KDV ödüyorduk. Ödemeler banka aracılığıyla yapıldığından bu durumda gider pusulası kesmeden işlemlere devam edebilir miyiz? 

  Bankadan ödemesi kira için ayrıca Gider pusulası düzenlenmez. Dekont Gider pusulası yerine geçer

  7338 SAYILI YASA İLE YAPILAN DÜZENLEMEYE GÖRE; VUK’un 234’üncü maddesinde Yapılan düzenleme ile, gider pusulasının düzenlenme zorunluluğunun bulunduğu durumlara açıklık getirilmekte ve belgenin düzenlenme süresinin de 7 gün olduğu açık bir şekilde ifade edilmektedir. Ayrıca, maddede öngörülen hallerde banka, ödeme kuruluşu ve PTT tarafından düzenlenen belgeler (dekont, alındı vb.) ile bu Kanun uygulamasında belge düzenleme yükümlülüğü bulunmayan kamu kurum ve kuruluşlarının tabi oldukları diğer ilgili mevzuat dahilinde düzenledikleri belgeler gider pusulası yerine kabul edilmekte ve bu hallerde mükellefler tarafından ayrıca gider pusulası düzenlenmemesi sağlanmaktadır. (7338 SK Md.23)

  E defter mükellefi firmamız köylerde şahıslardan aldığı hurdaları teker teker gider pusulası düzenleyerek alıyor. Ayda 1.000 tane gider pusulası kesiyor. Çok zamanımızı alıyor. Çok zorlanıyoruz. E gider pusulası ile muhtelif müşteriler olarak toplu olarak gider pusulası düzenleyebilir miyiz?

  Merhaba; elektronik gider pusulası şuan için ihtiyari bir uygulamadır.

  Kağıt ortamda da düzenlenen gider pusulalarının her muhatap için ayrı ayrı düzenlenmesi gereklidir.


  Kaynak: İsmmmo, GİB
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here