Ana sayfa Ekonomi Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  1124
  0

  Herkesin en büyük hayalidir kendi evinin sahibi olabilmek. Günümüzde ekonomik şartlarda biraz zor olsa da ev sahibi olmak, kira öder gibi artık ev alabilirsiniz!

  Peki ev alırken nelere dikkat etmeliyiz ve evi nasıl seçmeliyiz? İş bu soruların kısaca şöyle cevaplayacak olursak;
  1- Almayı planladığınız evin bütçesini ne kadar olduğunu belirlemesiniz,
  2- Aklınıza yatan tüm ev seçeneklerini ön elemeden geçirin (Bulunduğu konum, Fiyatı, Büyüklüğü, Bulunduğu katı),
  3- Almayı düşündüğünüz evde bir aracı olup olmadığını kontrol etmelisiniz (emlakçı, satış ofisi gibi),
  4- Evin krediye uygunluk şartlarını araştırın,
  5- Satın almayı düşündüğünüz evin fiyatı ile piyasa değerini kıyaslayın,
  6- Evin üzerinde ipotek veya haciz kaydı olup olmadığını sormayı unutmayın,
  7- Yeni boyanmış bir ev alıyorsanız mutlaka rutubet olup olmadığına dikkat edin,
  8- Evin yakınlarındaki ulaşım seçeneklerini ve sosyal alanlara yakınlığını değerlendirin,
  9- Apartman düzeni ve komşuluk ilişkilerini araştırın,
  10- Almayı düşündüğünüz evde kiracı varsa kira sözleşmesi şartlarını değerlendirin, (yatırım amaçlı alınan evlerde pek sorun olmasa da oturmayı düşünüyorsanız kiracılı ev sorun olabilir)

  ***Hacizli ev alıyorsanız; haciz kalkmadığı sürece kredili ya da kredisiz olarak hiçbir şekilde evin tapusunu almanız mümkün değil. Evin ipotekli olması durumda ise ipoteği kabul ettiğiniz sürece tapuyu üzerinize alabilirsiniz. Ancak banka ipoteği haricinde, şahıs veya kurum ipoteği olması durumunda konut kredisi kullanmazsınız.

  ***Evi alamaya karar verdiğinizde mutlaka tapu harcını kimin ödeyeceği konusunda anlaşmanız gerekiyor. Aksine bir anlaşma olmadığı sürece, yasal olarak alıcı ve satıcı tapu harcını ve tapu döner sermaye bedelini yarı yarıya öder. Ancak ülkemizde alıcı ve satıcı arasında bir anlaşma olmasa bile genel uygulama olarak bu masrafları alıcının ödenmesi istenir.

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here