Ana sayfa Dünya Estonya’da tüketici fiyat endeksi 2019’da %2,3 arttı

Estonya’da tüketici fiyat endeksi 2019’da %2,3 arttı

416
0

Estonya’da tüketici fiyat endeksi 2019’da %2,3 arttı

Estonya İstatistik Kurumu’nun yayınladığı verilere göre, Estonya’da 2019 yılında tüketici fiyat endeksi en çok gıda ve alkolsüz içeceklerden etkilenmiştir. İkinci en büyük etki %17 daha pahalı sebzelerden ve %4,9 daha pahalı un ve tahıl ürünlerinden olmuştur. Benzin ve dizel yakıt fiyatları sırasıyla %0,5 ve %1,5 artarken, alkollü içecekler 2018 yılına kıyasla %3 daha ucuzdu.

2019 yılında, 2018 yılının ortalamasına göre, gıda ürünleri arasında en büyük fiyat artışları patates (%27,9), taze sebzeler (%24,1) ve pirinçte (%10,6) görülmüştür.


Kaynak: Estonya İstatistik Kurumu / Link: https://www.stat.ee/news-release-2020-004
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here