Ana sayfa SGK Eşinden 4a emekli maaşı alan birisi babasından 4b emekli maaşı alabilir mi?

  Eşinden 4a emekli maaşı alan birisi babasından 4b emekli maaşı alabilir mi?

  Ölüm aylığı bağlanması ve başvuru için gerekli belgeler

  59
  0

  4/a emeklisi eşinden dul aylığı alan kadına 4/b emeklisi babasından ayrıca yetim aylığı bağlanır mı? 

  Yetim aylığı almaya hak kazanan kişiler; 

  Vefat etmiş olan sigortalı kişinin en az 5 sene sigortalı olması gerekmektedir. 

  Bu kişinin 900 gün prim ödemiş olması gerekmektedir. Erkek çocukların öğrenim görmediği durumlarda 18 yaşını doldurana kadar ödeme alabilmektedir. 

  Lise ya da dengi kurumlarda eğitim görüyorsa 20 yaşına kadar yetim aylığı olabilir. 

  Üniversite okuyan erkek çocukları 25 yaşına kadar yetim maaşı almaya hak kazanmaktadır. 

  Kız çocuklarının yetim aylığı alabilmesi için evlenmemiş olmaması ya da sigortalı bir işte çalışmıyor olması gerekmektedir. 

  Çocuğun çalışma gücü yüzde 60 ve üzerinde ise yetim aylıkları ömür boyu ödenir. 

  Dul maaşı yetim aylığı almaya engel oluşturmamaktadır.

  Ölüm Aylığı Bağlanması İçin Nereye Ve Nasıl Başvurulur? Müracaat İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

  4(a) (SSK)kapsamında ilk ölüm aylığı bağlama işlemleri için Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüğümüze, ölüm aylığı bağlandıktan sonraki ikincil işlemleriniz için ise Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Bağımsız ve Hizmet Akdiyle Çalışanlar Emeklilik Daire Başkanlığı Mithatpaşa Cad. No:7 Sıhhiye/ANKARA adresine Gelir/Aylık/Ödenek Talep Belgesi ile müracaat edilmesi gerekir.

  4(b) (BAĞ-KUR) kapsamındaki ölüm aylığı bağlama işlemleri için sigortalının dosyasının bulunduğu Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüklerimize Gelir/Aylık/Ödenek Talep Belgesi ile müracaat edilmesi gerekir.

  Gelir/Aylık/Ödenek Talep belgesine;

  -Malul çocuklar için sağlık kurulu raporu

  -Vasi İlamı (Hak sahiplerine vasi tayin edilmesi durumunda)

  eklenir.

  5510 Sayılı Kanuna tabi kamu görevlisi olan (4/c’li) sigortalıların hak sahipleri ile 5434 Sayılı Emekli Sandığı Kanununa tabi sigortalıların hak sahipleri ise  Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı Mithatpaşa Cad. No:7 Sıhhiye/ANKARA adresine müracaat etmeleri gerekir.

  Ayrıca, www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden başvuru imkanı bulunmaktadır.

  Kurumumuz ve MEB ve YÖK arasında yapılan protokol kapsamında öğrenci belgeleri elektronik ortamda temin edilmektedir. Öğrenci belgesinin güncel olup olmadığı konusunda tereddüt edilmesi durumunda hak sahiplerinden talep edilmektedir.


  Kaynak: ismmmo,GİB
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here