Ana sayfa Muhasebe Esas faaliyetimizden elde edilen komisyon geliri için hangi hesabı kullanmalıyım?

Esas faaliyetimizden elde edilen komisyon geliri için hangi hesabı kullanmalıyım?

2551
0

Tekel ürünleri satan mükellefimiz aynı zamanda iddaa ve sayısal loto bayiliği yapmaktadır.

Önceki dönemlerde sayısal loto ve iddaa bayiliğinden elde edilen komisyon gelirleri için 643 no.lu hesabı kullanıyorduk. Bu dönemden sonra iddaa ve sayısal loto bayiliğinden elde edilen komisyon gelirlerini için 600’lü  hesap kaleminde beyan etmemizde tek düzen hesap planı ve vergi usul kanununa göre  bir sıkıntı olur mu?

 

Öncedeki dönemler de yanlış hesap kullanılmıştır. Esas faaliyet konusunda elde edilen gelirler 600 hesap da takip edilir. Gelir çeşitleri için 600 hesap da alt hesap açılır.

 

 

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Tekdüzen Hesap Planı ve İzahnamesi Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ

 

 

 

Komisyon gelirleri hangi gelir hesabına işlenecektir?

 

 

 

Güncel Muhasebe Tekdüzen Hesap Planına nasıl ulaşabilirim?

 

 

 

Tekdüzen hesap planında Kebir hesaplarının altına alt hesap açmak zorunlu mu?

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here