Ana sayfa Muhasebe Erken kapatılan kredilerin faiz giderleri ödeme günü gider yazılabilir mi?

Erken kapatılan kredilerin faiz giderleri ödeme günü gider yazılabilir mi?

Erken kapatılan kredilerin faiz giderleri ödeme günü gider yazılabilir mi?

3150
0

Şirketin kullanmış olduğu 5 yıl vadeli kredinin erken kapatılması nedeni ile krediye isabet eden faizlerde indirim yapılmıştır.

1-Kredinin erken ödenmesi nedeniyle; gelecek yıllara ait kredi faizlerinin kredinin ödendiği dönemde gider yazılabilir mi?

2-Erken ödeme nedeniyle kredi faiz indiriminin muhasebe kayıtlarına nasıl alınacağına ilişkin yardımlarınızı rica ederim.

Kredi faizleri ödendiği tarihte gider yazılır.

Kredi borcu için tahakkuk yapılan muhasebe kaydının tersi yapılır.

Kredi ve faizinin ödenmesi

————————— / —————————-

300 (B)

780 (B)

102(A)

————————— / —————————-

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here