Ana sayfa SGK Engelli İşçilerin Erken Emeklilikten Yararlanma Şartları Nelerdir?

  Engelli İşçilerin Erken Emeklilikten Yararlanma Şartları Nelerdir?

  1635
  0

  1- MALUL AYLIĞI ALAMAYAN SİGORTALILAR HANGİ HALLERDE YAŞLILIK AYLIĞI ALABİLMEYE HAK KAZANIR?
  Sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce SGK kanununun ilgili maddesine göre malul sayılan ve bu nedenle malullük aylığından yararlanamayan sigortalılar, yaşları ne olursa olsun;
  1.1- En az 15 yıldan beri sigortalı bulunmak ve
  1.2- En az 3600 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olmak şartıyla
  yaşlılık aylığından yararlanırlar.

  2- MALULLERİN YAŞLILIK AYLIĞI ALABİLMESİ İÇİN KAÇ GÜN PRİM BİLDİRİMİ YAPMIŞ OLMALARI GEREKLİDİR?
  SGK tarafından yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularının sağlık kurullarınca usulüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi sonucu, SGK Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının;
  2.1- (-) % 50 ila % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılara, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,
  2.2- (-) % 40 ila % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılara, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün,
  Malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla yaş şartı aranmaksızın yaşlılık aylığından yararlanırlar.

  ***Bu şartlarla aylık bağlananlar, SGK tarafından kontrol muayenesine tabi tutulabilir. Ayrıca, hizmet akdine tabi bir veya birkaç işveren yanında çalıştırılan işçiler için 4320 gün ve 4680 gün şartları, işe giriş tarihlerine göre 3600 günden başlamak ve her yıl 100’er gün artırılmak ve belirtilen 4320 ve 4680 günü geçmemek suretiyle kademeli geçiş uygulanmaktadır.

  Kaynak: Sosyal Güvenlik Kurumu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here