Home Ekonomi Tesco aims to cut prices in buying tie-up with French giant Carrefour

Tesco aims to cut prices in buying tie-up with French giant Carrefour

540
0

Tesco aims to cut prices in buying tie-up with French giant Carrefour

The UK’s biggest retailer Tesco revealed plans for a buying alliance with its even-larger French counterpart Carrefour as the two supermarket chains battle against tough competition in the sector.

The duo said that working together to buy branded and own-brand products, as well as other supplies such as trollies and shop fittings, would allow them to lower prices as well as improving the quality and range of goods available.

The planned deal, expected to be formally ironed out in the next two months, follows a similar arrangement between French chains Casino, Auchan and Schieve, and Germany’s Metro, which emerged on Friday.

______________________________________________________________________

Kaynak: Telegraph
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here