Home Countries California governor signs law for clean energy by 2045

California governor signs law for clean energy by 2045

326
0
California governor signs law for clean energy by 2045

California has passed a law committing to exclusively carbon-free electricity sources by 2045, setting it against US President Donald Trump’s energy policy.

“There is no understating the importance of this measure,” Governor Jerry Brown said, and vowed to honour the 2015 Paris climate deal.

Last year Mr Trump said he would pull the US out of the deal and negotiate a new “fair” deal for US businesses.

California is the second US state after Hawaii to commit to carbon-free energy.

Were it to be an independent country, California would have the fifth largest economy in the world, trailing only Germany, Japan, China and the US.

At a signing ceremony in the state capital Sacramento, Mr Brown vowed to meet the terms of the Paris agreement and to “continue down that path to transition our economy to zero carbon emissions”.


Kaynak:BBC
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here