Ana sayfa Çalışma Hayatı Emekli olup tüm yasal haklarını alan bir kişi tekrar aynı iş yerinde...

Emekli olup tüm yasal haklarını alan bir kişi tekrar aynı iş yerinde işe başlarsa izin hakkı nasıl hesaplanacaktır?

316
0
Emekli olup tüm yasal haklarını alan bir kişi tekrar aynı iş yerinde işe başlarsa izin hakkı nasıl hesaplanacaktır?

25.01.2019 da emeklilik hakkı kazanmış, kıdem tazminatı ödenmiş ve çıkış yapılmış bir çalışan, emeklilik yazısı geldikten sonra 01.02.2019’da tekrar aynı çalıştığı iş yerinde iş girişmiştir. Bu kişinin izin hakkı nasıl hesaplanacaktır? Hangi tarih baz alınacaktır?

4857 sayılı İş Kanunun 53.maddesinde işyerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de içinde olmak üzere, en az bir yıl çalışmış olan işçilere yıllık ücretli izin verilir. Emekli olduktan sonra tekrar aynı işte çalışmaya başlayanların yıllık ücreti izni yargı kararına göre sıfırlanıyor.

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Tazminatını alarak işten ayrılan bir kişi tekrar aynı yerde işe başlarsa yıllık izin süresi hesaplaması nasıl yapılır?

Yıllık izin süresi nasıl hesaplanır?

 

Hafta tatili günleri yıllık izin süresine dâhil midir?

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here