Ana sayfa Çalışma Hayatı Emekli olmak için yaşı bekleyen personel kendi isteği ile işten ayrılırsa kıdem...

  Emekli olmak için yaşı bekleyen personel kendi isteği ile işten ayrılırsa kıdem tazminatı ödeyebilir miyiz?

  149
  0

  Pizza şubesi iken aynı yerde farklı bir şirket kurup çalışanların bir kısmını işyerinin devri, işin veya işyerinin niteliğinin değişmesi nedeniyle fesih kodu ile çıkış yaptık. Kçö ve nakdi ücret desteği almaktayız. İşkur tarafından bu kodların (1-4-7-22-26-27-28-34)yasak olduğunu, çıkış yapılamayacağını idari para cezası ve kçö’lerin geri alınacağını bildirerek düzeltmemizi istediler. Hangi kod ile yapabiliriz?

  18 İşin sona ermesi veya 21 Statü değişikliği seçilebilir.

  İşten emeklilik yaşını beklemek için istifa eden; prim şartını doldurmuş olan çalışana çıkışta kıdem tazminatı ödeyebilir miyiz?

  Yaş haddinden emeklilik olarak bilinen 3600 günden emeklilik için sigorta başlangıç tarihi ve 15 yıllık sigortalılık süresi dikkate alınır. 

  1999 ve öncesinde sigorta girişi olanların 15 yıllık sigortalılık süresinin ve 3600 prim günün doldurulması halinde kadınlar 58; erkekler 60 yaşında emekli olabiliyorlar. 

  9 Eylül 1999 tarihinden sonra sigorta başlangıcı olanların erken emeklilik için 4500 prim gününü tamamlaması gerekir. 

  Aynı şekilde Mayıs 2008 tarihinden sonra işe girenlerin ise 5400 prim günü şartını doldurmaları gerekmektedir. 

  Ancak yukarıda sayılan hallerde kıdem tazminatı atıfet kabili dışında ödenebilir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here