Ana sayfa Vergi Emekli olarak çalışan kişilere rapor ücreti ödenir mi?

    Emekli olarak çalışan kişilere rapor ücreti ödenir mi?

    Emekli çalışanlarda istirahat parası

    105
    0

    Emekli olarak çalışan işçinin 7 günlük iş göremezlik rapor var rapor ücretini sgk ödeme yapıyor mu?

    Emeklileri iş göremezlik ödeneği ödenmemektedir.


    Huzur Hakkı ödemeleri için gelir vergisi istisnası uygulanır mı? Diğer sorum ise Emekli çalışanlar için bordro hesabı yapılırken gelir vergi ve damga vergisi istisnasını uygulanır mı?

    Huzur hakkı GVK 61. maddesine göre ücrettir. 

    Asgari ücret tutarı kadar olan kısım için gelir vergisi ve damga vergisi istisnasından yararlanır. Çalışanın emekli olması istisnanın uygulanmasına engel değildir. Gelir vergisi ve damga vergisi istisnası uygulanır.


    Asgari ücretin 2022 Yılında vergi dışı kalması, huzur hakkı alan şirket yöneticileri için de geçerli midir? 

    Huzur hakkı GVK 61. maddesine göre ücrettir. Gelir vergisi ve Damga vergisi istisnasından yararlanır.


    Limited şirketi şirket ortağı huzur hakkı alabilir mi?

    Şirket karar organı (Genel Kurul) karar vermesi halinde huzur hakkı ödenir. 

    Bir limited şirkette GENEL KURUL , şirketin karar organı olarak Kanun’da(Türk Ticaret Kanunu) veya sözleşmede belirtilen konularda karar alma yetkisine sahiptir. 

    Genel kurul şirketin tüm ortaklarının katılımıyla oluşan bir organdır.


    Şirket yetkilisine döviz cinsinden euro olarak huzur hakkı kararı alınacaktır. Mevzuat açısından huzur hakkının döviz belirlenmesinin herhangi bir sakıncası var mı? Huzur hakkı rakamını döviz cinsinden belirleyebilir miyiz? 

    Huzur hakkı veya ücretin Yabancı para cinsinden ödenmesine bir engel yok.


    2022 yılı asgari ücretten icra yoluyla banka veya resmi kurumlar kesinti yapabilirler mi? 

    Asgari ücrete konulacak haciz oranı net ücretin dörtte biridir.


    Ekim 2008 döneminden önce sigortalı olanlar hangi kurumdan emekli olurlarsa olsunlar emekli olduktan sonra 4/b (Bağ-Kur) kapsamında çalışanlar emekli aylıkları kesilmeksizin çalışabilirler. Bu durumda olanların emekli aylıklarından 29.02.2016 tarihinden itibaren sosyal güvenlik destek primi kesintisi de tamamen kaldırılmıştır. Yani mükellef kendi şirketinde bağ kurlu olarak çalışıp maaş aldığında sadece gelir vergisi ödenecek aylık bildirim ile Sosyal Güvenlik Kurumuna aylık tahakkuk yapılmayacak. Doğru mudur?

    Kişilerin emekli olduktan sonra ortak olarak çalışmaya devam etmeleri halinde  SGDP ödemesi yapılmamaktadır.


    Kaynak: ismmmo,GİB
    Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


    BİR CEVAP BIRAK

    Please enter your comment!
    Please enter your name here