Ana sayfa Haberler Elektrik üretiminin yüzde 60’ı yerli

Elektrik üretiminin yüzde 60’ı yerli

691
0

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektrik üretimine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Açıklamaya göre, 2018 Ocak ayında elektrik üretiminde yaklaşık yüzde 60’ı yerli kaynaklardan sağlandı.

Geçen yıl ocak ayında hidrolikten üretilen elektriğin payı yüzde 17,03 iken bu sene bu oran yüzde 30’a yükseldi.

Elektrik üretiminde rüzgarın payı yüzde 7,21’den yüzde 8,40’a, güneşin payı yüzde 0,99’dan yüzde 1,52’ye, jeotermal kaynakların payı ise yüzde 2,48’den yüzde 2,96’ya yükseldi.

Elektrik üretiminde atıkların payı yüzde 2’den yüzde 1,31’e, sıvı yakıtların payı yüzde 0,32’den yüzde 0,53’e yükseldi.

Doğal gazın elektrik üretimindeki payı yüzde 33,58’den yüzde 20,03’e, ithal kömürün payı yüzde 21,82’den yüzde 19,74’e, yerli kömürün payı ise yüzde 15,57’den yüzde 15,51’e indi.

 

 

 

 

 


Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here