Ana sayfa Vergi Eğitim ve öğretim tazminatı gelir vergisine tabi midir?

  Eğitim ve öğretim tazminatı gelir vergisine tabi midir?

  İş sözleşmelerinde Fazla mesai dahil maddesi İş Kanununa uygun mudur?

  177
  0

  Eğitim kurumuyuz. Gelir vergisi ve damga vergisi muafiyeti açısından, eğitim ve öğretim tazminatı ödemesinde herhangi bir üst limit var mıdır?

  625 sayılı Özel Öğretim Kurumlarında çalışan öğretmen ve personele ödenen eğitim-öğretim tazminatı ile yabancı dil tazminatı ve öğretim yılına hazırlık ödeneğinin resmi okul öğretmen ve personeline yapılan tutarı kadar kısmı gelir vergisine tabi değildir.

  Resmi okul öğretmenlerinden fazla ödenen kısım gelir vergisine tabidir.

  Şirketimiz iş sözleşmesini fazla çalışma dahil şekilde yaptı. Her ay bordroda fazla mesai ücreti tahakkuk etmekte ben kıdem tazminatı yazısı alarak ayrılmak istiyorum. Kıdem tazminatı hesaplanırken fazla çalışma ücrtei olarak gösterilen tutar dahil edilmeli midir?

  Süreklilik arz eden nakit ve nakite ilişkin ödemeler ücrete dahildir ve sözleşmelerde bulunan kanuna aykırı hükümlerde hesaplama yapılırken dikkate alınmamaktadır.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here