Ana sayfa Muhasebe E-İrsaliyeye faaliyet konusu nedeniyle zorunlu geçenler haddin altındaysa e-deftere geçmek zorunda mı?

  E-İrsaliyeye faaliyet konusu nedeniyle zorunlu geçenler haddin altındaysa e-deftere geçmek zorunda mı?

  E-İrsaliyeye faaliyet konusu nedeniyle zorunlu geçenler haddin altındaysa ne olur?

  85
  0

  SORU

  4/4/2001 tarihli ve 4634 sayılı Şeker Kanununun 2’nci maddesinin (e) bendinde tanımına yer verilen şekerin imalini gerçekleştiren veya Gübre Takip Sistemi’ne kayıtlı mükellef olunması nedeniyle 01 Temmuz 2020 tarihinden itibaren E-İrsaliye ye zorunlu olarak geçilmesi durumunda.

  E-İrsaliye tek başına kullanılamayacağı için E-Fatura ve E-Arşiv uygulamalarına da geçmek gerekmektedir.

  E-İrsaliye sistemine yukarıdaki gibi faaliyet konusu nedeniyle zorunlu olarak geçmek durumunda kalan bu tarz firmalarda ciroya bakılmaksızın e-defter uygulamasına da geçmek zorunlu mu?

  Bunu sormamın amacı “3 SIRA NO’LU ELEKTRONİK DEFTER GENEL TEBLİĞİ”nde yer alan;

  “3.2. e-Defter Uygulamasına Dâhil Olma Zorunluluğu
  3.2.1. Aşağıda sayılan mükelleflerin e-Defter uygulamasına dâhil olmaları zorunludur.
  1- e-Fatura uygulamasına geçiş zorunluluğu bulunan mükellefler.”

  maddesidir.

  ———————-

  GİB CEVAP

  e-defter zorunluluğunuz bulunmamaktadır.


  Kaynak: GİB
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here