Ana sayfa Vergi E-İrsaliye uygulamasına dahil olan mükellefler kâğıt ortamda irsaliye düzenleyebilir mi?

E-İrsaliye uygulamasına dahil olan mükellefler kâğıt ortamda irsaliye düzenleyebilir mi?

285
0

01.01.2020 E-Fatura, e-İrsaliye kesmeye başlayan şirketimiz, İstanbul dışındaki fabrikadan ürün başka bir yere taşıma esnasında, kâğıt irsaliye düzenleyebilir mi? Çünkü ürünler gece fabrikandan yola çıkıyor araçta ürünlere ait irsaliye olması gerekiyor. E-fatura ve e-İrsaliye İstanbul şirket merkezinden kesiliyor. Fabrikada böyle bir imkân yok. Bir de gece yola çıkması gerekiyor ise o saatte muhasebe servisi kapalı. Yani fabrikadan ürün yola çıkarken elle irsaliye düzenlense, daha sonra o irsaliye e fatura dönüşse olabilir mi?

E-irsaliye uygulamasına geçen mükellef irsaliyelerini sistemden düzenlemesi gereklidir.

Avukat olan bir mükellefim 2020 Ocak ayı için baroya 5.000 TL üzeri kâğıt ortamında serbest meslek makbuzu düzenlediğini ve birçok arkadaşının da öyle yaptığını söyledi. Bu tutarın üzerindeki makbuzların portal üzerinden düzenlemesi gerekir mi?

Serbest meslek makbuzları için 5 bin gibi bir sınır yoktur.

Serbest meslek erbapları e-Smm uygulamasına geçecekse e-imza kullanmalıdır.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here