Ana sayfa Vergi E-İrsaliye uygulamasına dâhil olan firmalar depoları arası mal sevkiyatlarına e-irsaliye mi düzenlemelidir?

E-İrsaliye uygulamasına dâhil olan firmalar depoları arası mal sevkiyatlarına e-irsaliye mi düzenlemelidir?

E-İrsaliye uygulamasına dâhil olan firmalar depoları arası mal sevkiyatlarına e-irsaliye mi düzenlemelidir?

119
0

01.07.2020 tarihi itibari ile e-irsaliye kullanım zorunluluğumuz bulunmaktadır. Firmamızın 10 farklı deposu bulunuyor. Günde 40 irsaliye hareketin olduğu bu depolar arası işlem için e irsaliye düzenlemeli miyiz?

İlgili kılavuza göre; İşletmenin şubeleri arasında yapılan mal sevkiyatlarında da sevk irsaliyesi düzenlenmesi gereği bulunduğundan, uygulamaya kayıtlı kullanıcıların kendi işyerleri arasında gerçekleştireceği mal sevkiyatlarına ilişkin olarak e-İrsaliye düzenlenmesi gerekmektedir.

Bu durumda malı gönderen ve alan bilgileri olarak aynı mükellefiyet bilgilerine yer verilecek olup, malın teslimat adresi e-İrsaliye üzerinde ilgili alana girilecektir.

Sadece e-fatura mükellefi olan limited şirketler, hem e-irsaliye hem de e-fatura mükellefi olan firmalara kâğıt irsaliye mı düzenleyecek? E-irsaliye ve e-fatura mükellefi olan limited şirket, sadece e-fatura mükellefi olan firmaya kâğıt mı yoksa e-irsaliye mı düzenleyecek?

Mükellef e-irsaliye uygulamasına dâhil değilse kâğıt irsaliye düzenleyebilir

İlgili mükellef e-irsaliye ve e-fatura mükellefiyse, belgeyi düzenleyecek firma da e-irsaliye ve e-fatura ise elektronik ortamda düzenlemelidir.


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here