Ana sayfa Muhasebe Dövizli hesaplardan nakit olarak çekilen bedelleri TL’ye çevirip TL kasamıza kayıt edebilir...

  Dövizli hesaplardan nakit olarak çekilen bedelleri TL’ye çevirip TL kasamıza kayıt edebilir miyiz?

  Basit Gerçek usulden gerçek usule geçince alış faturalarındaki kdv indirim konusu yapılabilir mi?

  174
  0
  Limited şirketin USD banka hesabından 5.000,00 USD nakit para çekme işlemi yapılmıştır. Bu para TL’ye çevrilmiş ancak belgesi yoktur. Bu dövizi bankadan çekildiği gün TCMB döviz alış kuru ile TL ‘sına çevirip TL kasasına kaydedilmesinde bir usulsüzlük varmıdır?

  Belge Bankadan alınacak dekonttur. Yoksa hesap özetidir (cetveli).

  TCMB döviz alış kuru ile TL ‘sına çevirip TL kasasına kaydedilmesi doğrudur. 

  Basit usul vergi mükellefi iken, müşterimize kdv’ li fatura düzenleyerek, kdv istisnasından faydalanmayacağımıza dair vergi dairesine dilekçe veriyoruz.  
  Bu durumda 3 aylık KDV 1 beyanında alış belgelerini indirim konusu yaparak kayıtlarımıza alabilir miyiz?

  Gerçek usulde KDV mükellefiyetin başlandığı tarihten itibaren Mal ve hizmet alımlarında ödenen KDV’leri elbette indirim konusu yapıp, kayıtlarına alacaklardır.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here