Ana sayfa SGK Doğum veya askerlik borçlanması ile emekli olanlar yeniden işe girerse emekli maaşları...

  Doğum veya askerlik borçlanması ile emekli olanlar yeniden işe girerse emekli maaşları kesilir mi?

  110
  0

  EYT kapsamında doğum borçlanması yada askerlik nedeni ile borçlanarak tamamlanan prim günleri ile emekli olduktan sonra, 4A kapsamında çalışmaya devam edilirse emekli maaşında kesinti yaşanır mı?

  Emekli olarak çalışanların tekrar çalışmaya devam etmeleri halinde adlarına SGDP primi ödenmektedir maaşlarından kesinti yapılmamaktadır.


  Eskiden uygulanan ve emekli olanların şahıs firması açması veya şirket ortağı olması halinde yapılan ve önce %15 ve sonradan %10 olarak uygulanan kesinti bir süre önce kaldırıldı. Bu yüzden emekli olanların şahıs firması açması veya şirket ortağı olması halinde emekli maaşlarında destek prim kesintisi yapılmayacak. Bir işverene bağlı olarak çalışılması halinde ise emekli işe girişi yapılır ve SGDP primi ödenirse emekli maaşından bir kesinti olmadan hem emekli maaşını hem de çalıştığı iş yerinden maaşını alabilecektir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here