Ana sayfa Duyurular Doğal sit alanlarında korunan bölge sayısı 3 bin 534’e yükseldi

Doğal sit alanlarında korunan bölge sayısı 3 bin 534’e yükseldi

37
0

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalarla 2019’da 3 bin 186 olan korunan alan sayısı, bu yılın şubat ayı itibarıyla 3 bin 534’e yükseldi. Türkiye’de doğal sit alanları, ülke topraklarının yüz ölçümünün yüzde 2,5’ine denk geliyor.

Türkiye’nin içinde bulunduğu bölgenin, ekosistem bütünlüğü ile biyolojik çeşitliliğinin korunması amacıyla 2023’e kadar tüm korunan alanların ülke yüz ölçümünün yüzde 17’sine ulaştırılması hedefleniyor.

Bu kapsamda, doğal sit alanları, özel çevre koruma bölgeleri, milli parklar, tabiat parkları, tabiatı koruma alanları, tabiat anıtları, yaban hayatı geliştirme sahaları ve sulak alanlardan oluşan koruma alanları, son 2 yılda yüzde 9’dan yüzde 10,03’e çıkarıldı.

Bakanlığın yürüttüğü çalışmalarla 2019’da 3 bin 186 olan korunan alan sayısı bu yılın şubat ayı itibarıyla 3 bin 534’e yükseldi.

Bu yılın şubat ayı itibarıyla doğal sit alanları sayısı 2 bin 676’ya, milli park sayısı 45’e, tabiat parkı sayısı 248’e, tescilli anıt ağaç sayısı 9 bin 205’e, tescilli mağara sayısı ise 265’e ulaştı.

İlan edilen korunan alanlar arasında, kuş cenneti olarak bilinen Kırşehir’in Mucur ilçesinde bulunan Seyfe Gölü ile kaplumbağaların üreme alanı olan Antalya’nın Aksu ve Serik ilçeleri sınırındaki Kumköy mevki de yer alıyor.

Korunan alanlarda koruma ve izleme projeleri yürütülüyor

Bakanlığın taraf olduğu uluslararası sözleşmeler gereği, nesli tehdit ve tehlike altında olan tür ve habitatlarının korunması ve izlenmesi çalışmaları yürütülüyor.

Bu kapsamında, Patara, Fethiye-Göcek, Belek, Göksu Deltası, Köyceğiz-Dalyan özel çevre koruma bölgelerinde deniz kaplumbağalarının korunması ve izlenmesi, Tuz Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesinde sulak alanlarda yaşayan flamingo gibi kuş türlerini koruma ve izleme projesi, Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesinde ise Sevgi Çiçeği koruma ve izleme projeleri sürüyor.

Bakanlığın 2019’da yaptığı izleme sonucu, 2020’de Tuz gölü Özel Çevre Koruma Bölgesinde yaklaşık 19 bin flamingo yavrusunun yumurtadan çıktığı belirlendi.

Kovid-19 salgını nedeniyle kıyı kullanımının azalması, deniz kaplumbağası sayısını da ikiye katladı. 5 Özel Çevre Koruma Bölgesi kumsalından 2019’da toplam 93 bin 857 caretta caretta yavrusu denize ulaşırken, bu sayı 2020’de 199 bin 96’ya çıktı.

Mogan Gölü dip çamuru temizlenmesi projesinde ise 2016-2018 yılları arasında 3 milyon metreküp çamur tarama işlemi yapıldı. İkinci etabı 15 Eylül 2020’de başlayan proje kapsamında, 2020-2022 yılları arasında gölden 3 milyon 300 bin metreküp çamur çekilecek.


Kaynak: T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here