Ana sayfa Vergi Okullara yapılan kitap bağışları gider yazılabilir mi?

Okullara yapılan kitap bağışları gider yazılabilir mi?

Devlet Lisesine Kitap kapı bilgisayar yardımı yapacak mükellef kurumlar vergisi kanuna göre bağış yardım olarak gösterebilir mi veya kayıtlarında gider ve KDV’sini indirebilir mi?

32
0

Devlet Lisesine Kitap kapı bilgisayar yardımı yapacak mükellef kurumlar vergisi kanuna göre bağış yardım olarak gösterebilir mi veya kayıtlarında gider ve KDV’sini indirebilir mi?

Yapılan bağış Geçici ve yıllık beyannamede vergi matrahına KKEG ilave edilir.

————————/ ————————–

689 KKEG (B)

153-157 (A)

YAPILAN BAĞIŞ İÇİN KDV TAHSİL EDİLMEZ.

————————/ ————————–

KVK 10/ (1)- ç maddesine göre yapılan bağışın tamamı BEYANNAME ÜZERİNDEN kurum kazancından indirilir.

KDVK Geçici Madde 23 Millî Eğitim Bakanlığına bilgisayar ve donanımlarının bedelsiz teslimleri ile bunlara ilişkin yazılım teslimi ve hizmetleri, bu mal ve hizmetlerin bağışı yapacak olanlara teslim ve ifası 31/12/2020 tarihine kadar Katma Değer Vergisinden müstesnadır.

Bu kapsamda yapılan teslim ve hizmet ifaları için yüklenilen vergiler, vergiye tâbi işlemler nedeniyle hesaplanan vergiden indirilir. İndirimle giderilemeyen vergiler iade edilmez. Maliye Bakanlığı, istisnaya ilişkin usûl ve esasları belirlemeye yetkilidir.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here