Ana sayfa Muhasebe Dernekler SGK teşviklerinden yararlanabilir mi?

  Dernekler SGK teşviklerinden yararlanabilir mi?

  2100
  0

  Dernek Sgk dosyası 27103 teşvik hak. Cami yaptırma yaşatma ve Kuran kursu derneğine ait Sgk dosyamız var burada (Bekçi, hademe, aşçı) gibi sigortalılar çalışıyor. 27103 teşvik sorguladığımda yararlanabilir şeklinde gösteriyor, fakat derneklerin bu teşvikten faydalanmasının önünde bir engel var mı?

   

  Dernek yönetim kurulu tarafından işe alınan ücretliler ise 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) (ücretle çalışanlar) bendi hükümleri kapsamında sigortalı sayılacaklardır.

   

  4447 sayılı Kanunun geçici 19 uncu maddesinde yer alan prim desteğinden yararlanılabilmesi için, Sigortalı yönünden;

  a) 1/1/2018 ile 31/12/2020 tarihleri arasında işe alınmış olması,
  b) Türkiye İş Kurumu’na kayıtlı işsiz olması,
  e) İşe giriş tarihinden önceki üç aylık sürede toplam on günden fazla 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (c) bentleri kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmemiş olmaları ve isteğe bağlı sigortalılık hariç 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı olmamaları,

  İşyeri yönünden;
  d) Özel sektör işverenine ait olması,
  e) Sigortalının işe alındığı yıldan bir önceki takvim yılında işe alındığı iş yerinden Kuruma bildirilen aylık prim ve hizmet belgelerinde veya muhtasar ve prim hizmet beyannamesinde kayıtlı sigortalı sayısının ortalamasına ilave olarak çalıştırılması,
  f) Aylık prim ve hizmet belgesinin veya muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin yasal süresi içinde Kuruma verilmesi,
  g) Tahakkuk eden primlerin yasal süresi içinde ödenmesi,
  h) Yasal ödeme süresi geçmiş sigorta primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezası ile bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borçlarının bulunmaması,
  ı) Çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği veya bildirdiği sigortalıları fiilen çalıştırmadığı yönünde herhangi bir tespitin bulunmaması, şartlarının birlikte gerçekleşmesi gerekmektedir.

   

   

   

   

   

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BENZER İÇERİKLER

  İş yeri adres değişikliği sonucu SGK şubesi değişmesi durumunda eleman alımlarında 27103’ten yararlanmak için hangi SGK şubesi ortalaması baz alınır?

   

  Mükellefin kardeşi sigortalı olarak çalışıyorsa 27103 sayılı teşvikten yararlanabilir mi?

   

  SGK Teşvikinden faydalanırken işten ayrılıp 1 ay sonra tekrar işe giren kişi kalan teşvik hakkından yararlanabilir mi?

   

   

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here