Ana sayfa Muhasebe Deniz ve kıyı sularda gezi ve teknelerin kiralama hizmetlerini veren firmalar KDV...

  Deniz ve kıyı sularda gezi ve teknelerin kiralama hizmetlerini veren firmalar KDV indiriminden faydalanabilir mi?

  54
  0

  31/07/2020 (Bu tarih dahil) 31/12/2020 Tarihine kadar iş yeri kira geliri için düzenlenecek faturalarda KDV oranı % 8 olarak hesaplanacaktır. Fakat eylül tarihinde düzenlenecek olacağımız faturada geriye yönelik olarak “temmuz-ağustos-eylül” dönemine kira faturası kesilecektir. Temmuz dönemine ait kdv %18’den mi hesaplanmalıdır?

  KDV oranı geriye doğru uygulanmaz. Faturanın düzenlendiği tarihteki oran ne ise o oran üzerinden hesaplanır (% 8)

  501015- Deniz ve kıyı sularında gezi veya tur bot ve teknelerinin işletilmesi nace kodu ile boğazda firma veya özel gruplara tekne turu hizmeti vermekteyiz. Temmuz sonunda yapılan kdv indiriminden faydalanabilmekte miyiz?

  Bahsettiğiniz iş kolu ile ilgili KDV oranı değişmemiştir. % 18 uygulanır.

  İndirim uygulanacak liste için aşağıdaki linki inceleyiniz. https://www.ismmmo.org.tr/dosya/1801/Mevzuat-Dosya/01082020-kdv-oranlarinda-degisiklik.pdf 


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here