Ana sayfa SGK Denetim elemanları tarafından eksik prim bildirimi tespit edilen personel için SGK tarafından...

Denetim elemanları tarafından eksik prim bildirimi tespit edilen personel için SGK tarafından düzenlenen İPC’nin tutarı nedir?

Denetim elemanları tarafından eksik prim bildirimi tespit edilen personel için SGK tarafından düzenlenen İPC’nin tutarı nedir?

374
0

Eylül 2018 – Haziran 2019 tarihleri arası çalışan bir personelin ücret eksik beyan edilmesinden dolayı SGK müfettişlerince resen aylık prim ve hizmet listesi düzenlenmesi için firmaya yazı geldi. Her ay için asgari ücretin 2 katı ceza kesilmiş. Sgk idari para cezalarında bir üst sınır var mı?

Aylık prim ve hizmet belgesini süresinde ve Kurumca belirlenen şekil ve usulde vermeyenlere her bir fiil için:

Belgenin mahkeme kararı, Kurumun denetim ve kontrol ile görevlendirilmiş memurlarınca yapılan tespitler veya diğer kamu idarelerinin denetim elemanlarınca yapılan soruşturma, denetim ve incelemeler neticesinde ya da bankalar, döner sermayeli kuruluşlar, kamu idareleri ile kanunla kurulan kurum ve kuruluşlardan alınan bilgi ve belgelerden hizmetleri veya kazançları kuruma bildirilmediği veya eksik bildirildiği anlaşılan sigortalılarla ilgili olması halinde, belgenin asıl veya ek nitelikte olup olmadığına, işverence düzenlenip düzenlenmediğine bakılmaksızın, aylık asgari ücretin iki katı tutarında ipc kesilir. Tarafınıza kesilmiş olan ceza ihbarnamesinde İPC nin dökümü ve ilgili ay ödemeleri bulunmaktadır. 5510 sayılı kanunda 102 md uygulamasında her bir fiil ve karşılığında İPC si bulunmaktadır. Bu rakamlar sabit olup ancak gereken ödeme ile indirime tabi olabilirler.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here