Ana sayfa Çalışma Hayatı Deneme süreli aldığımız personelimiz için nakdi ücretsiz izin desteğine başvuru yapabilir miyiz?

Deneme süreli aldığımız personelimiz için nakdi ücretsiz izin desteğine başvuru yapabilir miyiz?

50
0

Kısa çalışma ödeneğinden kısmi olarak yararlanan bir firmamıza 29.05.2020 tarihli personel girişi olup, iş sözleşmesinde deneme süresi 2 aydır. Bu personelimizi deneme süresi iş sözleşmesinin işverence feshi ile işten çıkarabilir miyiz? Bu personelimizi Covid-19 kapsamında ücretsiz izinli gösterip iş kurdan covid-19 ücretsiz izin ödeneği alabilir mi?

Deneme süreli iş sözleşmesinin işverence feshi yasak kapsamındadır.

İşçiler;

a) 17/4/2020 tarihi itibarıyla iş sözleşmesinin bulunduğu işveren tarafından 4857 sayılı Kanunun geçici 10 uncu maddesi uyarınca ücretsiz izne ayrılmak,

b) Kısa çalışma ödeneğinden yararlanmamak,

c) Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı almamak,

ç) SGK’ya 01, 04, 05, 06, 12, 14, 20, 29, 32, 35, 39, 52, 53, 54 veya 55 nolu belge türlerinden bildirilmiş olmak, koşullarını birlikte taşımaları ve işverenleri tarafından 5 inci maddenin birinci fıkrası kapsamında gerekli bildirimin yapılması halinde, 4857 sayılı Kanunun geçici 10 uncu maddesi kapsamında ücretsiz izne ayrıldıkları süre kadar nakdi ücret desteğine hak kazanır.

İşverenleri tarafından kısa çalışma başvurusunda bulunulan ve başvurunun kabul edilmesine karşın gerekli prim şartlarını sağlamadığı gerekçesiyle kısa çalışma ödeneğine hak kazanamayanlar, birinci fıkradaki koşulları taşımaları ve işverenleri tarafından ilgili dönem için eksik gün gerekçelerinin 4857 sayılı Kanunun geçici 10 uncu maddesi kapsamında verilen ücretsiz izin olarak güncellenmesi halinde, ücretsiz izne ayrıldıkları süre kadar nakdi ücret desteğine hak kazanır.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


 

BENZER İÇERİKLER

Mayıs ayında ücretsiz izin desteğinden kaç gün faydalanabiliriz?

Ücretsiz izine çıkan personellerin eksik gün bildirimlerini SGK’ya yapmalı mıyız?

Kısa çalışma ödeneği başvurusundan vazgeçen firma ücretsiz izin desteğine başvuru yapabilir mi?

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here