Ana sayfa Muhasebe Demirbaş satış kazancı hangi hesapta takip edilir?

  Demirbaş satış kazancı hangi hesapta takip edilir?

  65
  0

  Demirbaş satışlarını elde edilen karı 602 nolu hesapta mı, yoksa 679 nolu hesapta mı izlemek gerekli? Demirbaş satışı 602 nolu hesapta izlendiğinde maliyeti ayırmak gerekir mi?

  602 hesap devletten alınan teşviklerin takip edildiği hesaptır. Demirbaş satışlarından elde edilen kar 649 hesapta takip edilir. 679 kullanılmaz.

  Maddi Duran Varlıklar – Sabit Kıymet Satış – Binek Oto YEVMİYE MADDESİ ÖRNEĞİ

  —————

  30 Haziran 2020 tarihli olarak işini terk edecek olan gerçek kişi demirbaşında kayıtlı olan ikinci el binek otomobilin çıkışını kendisine yapacaktır. Satış bedelini kasko bedelinden mi yapmam gerekiyor? KDV oranı ne olmalıdır?

  Fatura tutarı KDV dahil 30.000 TL’nin üstünde ise e-arşiv fatura olarak düzenlenir. Aracın Piyasa değeri ne ise o bedel üzerinden %1 KDV hesaplanarak fatura düzenlenir. Kasko bedeli diye bir zorunluluk yoktur.

  ——————

  Almış olduğumuz demirbaşı sattığımızda KDV beyannamesi hazırlarken nasıl göstermemiz gerekir?

  KDV beyannamesinde 503 satırında beyan edilir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here