Ana sayfa Muhasebe Dekorasyon işi yapan firma hangi muhasebe hesaplarını kullanacaktır?

Dekorasyon işi yapan firma hangi muhasebe hesaplarını kullanacaktır?

537
0

Firma dekorasyon işi yapıyor. Malzemeli yapınca alınan malz 153 de tutuluyor. Fatura kesince malzeme+işçilik kesiyor. Çıkan malz 600 hesaba, işçilik 602 hesaba alınıyor.
Anlamak istediğimiz malzeme çıkışına bir kar marjı uygulanır mı? stok yönünden soruyoruz. Biz şu ana kadar hep uyguladık. Kar marjı ama düşününde adam satış yapmıyor ki aldığı malzemeyi kullanıyor.
(07.12.2018)

Dekorasyon işinde kullanılacak malzemeler 150 hesapta takip edilir.
Malzeme satışı + hizmet satışı 600 hesapta takip edilir 602 hesap kullanılmaz.
602 hesap devletten alınan teşviklerin takip edildiği hesaptır.
Yapılan iş hizmet işi olduğu için maliyet hesapları 740 hesapta takip edilir.
Bahsettiğimiz hesapların işleyişini TDHP da yeniden irdeleyiniz.

 


Kaynak:ISMMMO
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebe News veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here